Izrael na Vltavě

Střelecký ostrov

Poznejte Izrael skrze jeho kulturu, jídlo a zábavu. Zažijte Izrael na Vltavě!

První ročník akce Izrael na Vltavě proběhne už o víkendu 14. a 15. května na Střeleckém ostrově, kde ochutnáte výbornou izraelskou kuchyni nebo si půjčíte deku a dáte jarní piknik. Zažijete inspirativní víkend plný hudby, divadla, přednášek a workshopů. Budete mít příležitost zahrát si vrhcáby nebo vyzkoušet pravý plážový matkot. Chybět nebude ani zábavný program pro děti včetně dětského koutku.

Přijďte zároveň podpořit malé výrobce delikates, doplňků, designu a módy s izraelskými kořeny. Na čerstvém vzduchu, na krásném místě plném zeleně na řece Vltavě.

 

 

 

--- SOBOTA ---

 

Brány Izraele na Vltavě se otevřou v sobotu v 10 hodin.

 

HLAVNÍ PÓDIUM

 

Taneční workshop izraelských lidových tanců v podání skupiny Besamim. WORKSHOP
Besamim vzniklo v roce 1995 a pořádá pravidelné kurzy izraelských lidových tanců v Praze. Na festivalu se můžete těšit na krátkou ukázku lidových tanců včetně možnosti naučit se několik kroků a zatančit si se skupinou. 

Krav Maga WORKSHOP
Krav maga, z hebrejštiny volně překládáno jako boj zblízka je v současné době považován za jeden z nejefektivnějších sebeobranných a taktických systémů na světě. Na místě proběhne krátká ukázka po které bude následovat možnost vyzkoušet si sebeobranu s instruktory.

Soutěž Hummus master SOUTĚŽ
Izrael si neumíme bez hummusu již ani představit. Pro akci Izrael na Vltavě 2022 jsme proto vytvořili soutěž, ve které vás vyzýváme, abyste nás ohromili tím nejlahodnějším úchvatným, kreativním a originálním hummusem. Registrovat se může kdokoliv, stačí vyplnit formulář.
Hummus budou na místě hodnotit porotci ve 4 kategoriích: chuť, textura, design a kreativita. Na místě se pak vyhlásí 3 vítězové, kteří se stanou hummusovými mastery a obdrží krásné ceny přímo na podiu.

Básník Lucien Zell POEZIE
Trocha odpolední poezie na hlavním pódiu v podání básníka Luciena Zella. Básně inspirované jeho pobytem v Izraeli zazní v různých básnických stylech od expresivního volného verše až po sonet, villanelu, čtyřverší, aforismy nebo haiku. Básně budou v anglickém jazyce. 

Marina Kantor a Don’t End It On A Minor PERFORMANCE
Hovoří o vývoji 25 not – melodie Hatikvah – státní hymny Izraele. Vývoj v průběhu věků, od modlitby Židů ve Španělsku před inkvizicí, přes styly známých klasických evropských skladatelů, vrcholící oduševnělým improvizačním jazzovým jamem – důkaz, že tato melodie žije i v naší době. Mluvené slovo bude v anglickém jazyce.

The Muslim Jew, The Ugly and The Drummer HUDBA
Aneb MJUD je pražská instrumentální psychedelická bluesrocková kapela. Jejich hudba může být spojena s atmosférou filmového soundtracku a zahrnuje živé improvizace. Hudbu skládá Izraelec Giora Kukui. 

Boom Pam HUDBA
Hlavní hvězdou festivalu bude kapela z Tel Avivu. Zatančete si s izraelskou kapelou Boom Pam na surf rock ze Středomoří rotující v řecko-orientálním kruhu s příchutí Balkánu a to vše v netradičním nástrojovém složení elektrické kytary, tuby, kláves a bicích. Boom Pam spolu hrají téměř 20 let a koncertují po celém světě (v Evropě, Americe, Kanadě, Mexiku, Jižní Africe a Japonsku). V České republice se poprvé objevili v roce 2012 na festivalu United Islands a poté 2019 na Colour meeting. Od té doby jejich fanoušci čekají netrpělivě na jejich návrat. Těšit se tak můžete na hodinu nabité hudby, která vás nenechá chladnými.

Boom Pam

Uriel AKA Prince of Persia HUDBA
Sobotní den ukončí Uriel AKA DJ Prince of Persia. Uriel přijel do Prahy v roce 2010 uvést svůj debutový mixtape Royal Mashups. Byl to začátek milostného vztahu mezi různorodý hlavním městem Českal a radikálně eklektický DJ z Tel Avivu. Vzácná snaha dokonale smíchat různé zvuky v jediném setu – groove, trap, RnB, reggae, funk, arabské disco, swing a dokonce techno – přinesla Prince of Persia do rozmanitých produkcí po celém světě. Po 3 letech ticha tento festival ohlašuje jeho návrat na exotickou hudební cestu.


STAN

 

Pita workshop WORKSHOP
Pojďte si vyzkoušet udělat vlastní netradiční izraelskou (drúzskou) pitu.

Ochutnejte hebrejštinu WORKSHOP
Ponořte se do tajů a krás jazyka, který se po téměř dvou tisících letech dočkal znovuoživení a nyní pulzuje plným životem. Se základy hebrejštiny vás seznámí lektoři z jazykové školy Ulpan.

Diskuzní fórum BESEDA
JCC Prague si pro návštěvníky festivalu připravili diskusní fórum moderované ředitelkou Herzlova centra izraelských studií, Irenou Kalhousovou, která si k mikrofonu pozve zajímavé hosty. V sobotní diskuzi otevřeme dvě témata a to:
Proč studovat v Praze? - Diskuse s izraelskými studenty a studentkami napříč obory o tom, proč si vybrali právě studium v ČR / Praze.
Izraelci v Praze - Diskuse s Izraelci žijícími v Praze o tom, co je sem přivedlo a jak se jim tu žije. Výběr se zaměří na osoby, kteří se věnují umění a společenským vědám. 

Seznámení s izraelskou literaturou BESEDA
V rámci festivalu vám představíme zajímavou izraelskou literární tvorbu. V sobotu se můžete těšit na besedu s překladatelkou Lenkou Bukovskou a četbu z nové knihy Davida Grossmana. Lenka je hebraistka a překladatelka nejen knih například od Amose Oze, Davida Grossmana nebo Jišaje Sarida, ale také divadelních her a filmových titulků.

 

--- NEDĚLE ---

 

HLAVNÍ PÓDIUM

 

Sebevědomá sebeobrana WORKSHOP

Už jste slyšeli o tzv. Sebevědomé sebeobraně neboli Empowerment Self Defense? Metodika ESD vznikla v Izraeli a je v současné době rozvíjena po celém světě.  Jedná se o komplexní pojetí rozšířené sebeobrany, založené na posílení schopností rozpoznat nebezpečí, předcházet útoku a být schopen se ubránit v případě napadání.

Přijďte se seznámit a vyzkoušet si 5 principů ESD, které jsou:  Mysli, Zakřič, Utíkej, Bojuj a Nasdílej.

Ukázkový workshop povede Linda Štucbartová, 1. certifikovaná lektorka ESD v ČR.  Linda Stucbartova je zároveň členkou Výkonné rady Česko-izraelské smíšené obchodní komory, věnuje se problematice inovací a na konceptu ESD ji zaujala praktičnost a využitelnost v praxi pro ty, kteří nemají předchozí zkušenost s bojovými sporty.

Představení dětí z Lauderových škol HUDBA
Pěvecké pásmo židovských písní a Taneční vystoupení na melodie izraelských populárních písní. Pěvecký sbor Lauderových škol pod vedením Heleny Ester Divecké a Taneční soubor Lauderových škol pod vedením Omera Tala. 

Diego Bar Bransburg HUDBA
Diego se narodil v Argentině, ve svých šesti letech se přestěhoval do Izraele, kde žil do roku 1997. V tento osudný rok si zajel na měsíc do Prahy a už tu zůstal. Se třemi dětmi a jako aktivní člen pražské židovské komunity se věnuje umění, hudbě, herectví a průvodcovství. Na festivalu zahraje a zazpívá izraelské písničky.

Colibris HUDBA
Colibris Music a Roksan Mandel pracují s expresivní elektronickou hudbou, která přináší návykové beaty a melodie. Izraelský producent elektronické hudby Yonatan Omer již léta hraje na pražské indie/elektronické scéně jako bubeník, vynalézá nové způsoby hraní na samplery a syntezátory. Colibris je jeho nový projekt zaměřený na čistě improvizovanou elektronickou hudbu. Roksan Mandel je turecká hudebnice a skladatelka působící v Praze. Skládá vlastní písně v turečtině a angličtině. Její styl zpěvu a hry odráží silný jazzový vliv.

Tamar Su HUDBA
Hudební část festivalu zakončí v neděli něžná Tamar Su. Izraelská písničkářka zpívá hebrejsky i francouzsky. Na festivalu představí své procítěné autorské kompozice na pomezí folku a popu, skladby o lásce, svobodě a odcizení. Její hudba je ovlivněna různými umělkyněmi, jako je France Gall, Jane Birkin, Feist, a etnickými nádechy, což projevuje hudební a geografickou linii, která spojuje její domov ve Francii s izraelskou vlastí.

 

STAN

 

Workshop pro děti: Vltava a Hatikva WORKSHOP
Hudební workshop pro děti: Vltava a Hatikva – hudebnice a cellová virtuoska Dominika Weiss Hošková a harfistka Pavla Jahodová zábavnou formou přiblíží symfonickou báseň Bedřicha Smetany, která významně ovlivnila izraelskou hymnu Hatikva. Workshop je určený pro děti ve věku 6–12 let. Kapacita je omezena, přihlaste se předem.

Diskuzní fórum BESEDA
V neděli se bude diskutovat na téma Jak vidí Češi Izrael? 
Ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová společně s kolegy a kolegyněmi z Peace Research Center Prague představí výsledky průzkumu veřejného mínění, které centrum zpracovalo. V druhé části diskuze si bude povídat s absolventy a absolventkami různých studijních pobytů v Izraeli.

Nedělní program ve stanu uzavře workshop izraelské pity pro děti i dospělé.

 

--- CELOFESTIVALOVÝ PROGRAM ---

 
VÝSTAVY

 

Záhadné pouto
Po obvodu ostrova bude umístěna výstava Záhadné pouto. Výstava o výjimečném vztahu mezi židovským a českým národem od dávných doba až po novodobou historii znovuobnovenýchdiplomatických vztahů. Výstava je propojením prací studentů a diplomacie. Kresby a grafické zpracování vytvořili studenti Fakulty designu a umění L. Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pod vedením výtvarnice a ilustrátorky Renáty Fučíkové. Námět a texty sestavil hebraista a diplomat Robert Řehák.

El Stark
Během celého festivalu bude na místě i ukrajinská umělkyně El Stark žijící v Tel Avivu. El Stark je známá především svými designy pro izraelskou streetwearovou módní značku Plazma Lab CZ, která bude na místě ke koupi. Vy se kromě příležitosti ulovit opravdu stylová trička a mikiny můžete těšit také na její živou vizuální performanci, kterou vytvoří přímo před vašima očima.

Bojovka 
Na několika tematických zastaveních v rámci Střeleckého ostrova budou poznávat Izrael prostřednictvím tematických listů, kvízů a dalších znalostních či sportovních soutěží. Každý, kdo bojovku úspěšně absolvuje, dostane odměnu.

Nejen pro děti bude na místě malování na obličej a karikaturista, který vás zvěční s pozadím izraelského motivu.

---

Vstup na akci je zdarma, čtyřnozí mazlíčci jsou vítáni.

Sledujte oficiální událost, ať vám nic neunikne, nezapomeňte pozvat přátele.

Akce se koná ve spolupráci s Izraelskou ambasádou a JCC Prague a v návaznosti na Den nezávislosti Izraele. 

Kdy můžete přijít

SO 10.00 - 22.00

NE 10.00 - 18.00

Kdo se o trh stará

Lenka Šašková

principálka trhů, organizace a komunikace s prodejci
+420 728 230 430

Lenka nemá ráda označení manažerka a tak si říká principálka. MINT má totiž přeci jen blíž k pestrému cirkusu něž k nějakému korporátu. Než se začala věnovat organizování trhů, vystudovala kurátorství se zaměřením na design, založila ÝBRKÝBL :: Fashion bazar a poprvé ochutnala cuketu. Kromě MINT Marketu krotí divou zvěř v podobě čtyřletého Kiliána i doma.

Omri Goz

cultural attache
+420 608 774 441

Omri má prsty ve většině zajímavých akcí a kulturních projektech, které se dějí v Praze a v celé České republice ”over and under ground”, a proto je tu s námi.

Adéla Štěpánková

ministryně PRopagandy
+420 739 218 359

Adéla hlavně komunikuje, postuje, kliká, tvoří a na všechno si dělá tabulky, což je asi tak jediná známka toho, že má původně vystudovanou ekonomku. U nás má na starosti Facebook a kontakt s médii i partnery.

Partneři

Sponzoři